Zabieg obrzezania
Obrzezanie, czyli cyrkumcyzja jest zabiegiem chirurgicznym polegającym na wycięciu skóry napletka. Napletek to fałd skóry pokrywający żołądź penisa. Obrzezanie może być wykonywane zarówno z przyczyn medycznych, estetycznych jak i religijnych. Warto również wspomnieć, że zabieg ten jest jednym z najczęściej wykonywanych procedur z zakresu urologii na świecie, a według danych Światowej Organizacji Zdrowia WHO, aż 30% całej populacji męskiej poddaje się tej procedurze z różnych względów.
Obrzezanie wykonywane ze względów medycznych ma zazwyczaj związek z występowaniem różnych dysfunkcji i chorób w obrębie penisa i napletka powodujących problemy z codziennym funkcjonowaniem pacjenta. Z kolei obrzezanie o podłożu religijnym wykonywane jest najczęściej u wyznawców judaizmu oraz islamu, a także u przedstawicieli pewnych odłamów religijnych, u których zabieg ten ma charakter inicjacji dojrzałościowej i seksualnej.
Kiedy należy wykonać zabieg obrzezania?
Obrzezanie ze względów religijnych to sprawa indywidualna i zależna od konkretnego wyznania, czy przynależności narodowej. W przypadkach natury medycznej procedura ta wykonywana jest u dorosłych i dzieci, które ukończyły 3 rok życia. Najczęstszymi przypadłościami, które kwalifikują pacjenta do zabiegu obrzezania są:
- Stulejka – schorzenie powodujące problemy lub całkowitą niemożność odprowadzenia napletka z żołędzi. To właśnie ten stan jest najczęstszym powodem skierowania pacjenta do zabiegu obrzezania.
- Załupek – jest to stan, w którym odprowadzony napletek zostaje uwięźnięty w rowku zażołędnym. Jest to poważny problem, któremu towarzyszy ból, obrzęk i niedokrwienie, a w zaawansowanym stadium załupek może doprowadzić nawet do martwicy żołędzi;
- Krótkie wędzidełko – w przypadku wystąpienia zbyt krótkiego wędzidełka pacjent odczuwa silny ból oraz dyskomfort w trakcie stosunków;
- Zmiany nowotworowe prącia;
- Powracające infekcje dróg moczowych, nawracające stany zapalne napletka
Przebieg zabiegu obrzezania penisa
Obrzezanie to zabieg nie tylko bardzo popularny, ale i całkowicie bezpieczny, bezkrwawy oraz małoinwazyjny. Najczęściej wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym, jednak w przypadku małych, niewspółpracujących dzieci zaleca się wykorzystanie znieczulenia ogólnego.
Najpowszechniejszym sposobem zniesienia bólu w trakcie zabiegu obrzezania jest ostrzyknięcie miejsca zabiegu 1% roztworem Lignocainy, który jest w stanie znieczulić wybraną partię ciała na odpowiedni czas. Po podaniu znieczulenia chirurg przystępuje do resekcji napletka, a następnie do założenia w miejscu cięcia rozpuszczalnych szwów. Cały zabieg trwa łącznie około 30 minut i nie wymaga hospitalizacji.
Przygotowanie do zabiegu
Zabieg obrzezania nie jest skomplikowany, jednak tak jak w przypadku każdej ingerencji chirurgicznej w nasze ciało należy się do niego odpowiednio przygotować. Niezbędna będzie tutaj przedoperacyjna ocena stanu zdrowia pacjenta, która ma wpływ na dalsze etapy leczenia oraz rodzaj znieczulenia, jakie zostanie zastosowane. Pierwszym etapem oceny jest rozmowa z lekarzem prowadzącym. W trakcie jej przebiegu zostanie zebrany dokładny wywiad lekarski, a pacjent otrzyma skierowanie do wykonania pełnej morfologii krwi oraz badania układu krzepnięcia. Wyniki tych testów pozwolą ocenić stan zdrowia kandydata do zabiegu i ułatwią wykluczenie wystąpienia niepożądanych czynników pozabiegowych.
Pacjent otrzyma również od lekarza prowadzącego wskazówki, czego nie powinien robić tuż przed operacją. Najistotniejszy zakaz dotyczy spożywania alkoholu, który rozrzedza krew, powodując krwotoki w trakcie zabiegu. Substancja ta może mieć również wpływ na znieczulenie. Podobne działanie mają także leki przeciwzakrzepowe, które należy odstawić minimum dobę przed zabiegiem.
Rekonwalescencja po zabiegu
Jedno z najistotniejszych zaleceń pozabiegowych w przypadku obrzezania to konieczność utrzymywania wzmożonej higieny okolic intymnych przez około 7-10 dni po zabiegu. Dzięki temu pacjent może zapobiec wystąpieniu infekcji oraz przyspieszyć proces gojenia się rany.
Dodatkowo warto korzystać z preparatu odkażającego typu Octenisept po każdym oddaniu moczu oraz maści z antybiotykiem według zaleceń lekarza. Niezwykle istotne jest również zachowanie abstynencji seksualnej przez 4 tygodnie od dnia zabiegu. Jest to niezwykle istotne, ponieważ zbliżenia mogą powodować mikrourazy oraz rozejście się operowanych tkanek.
Zapraszamy do umawiania wizyt.