Usuwanie zmian skórnych
Usuwanie zmian skórnych może być przeprowadzane zarówno przez chirurga, jak i dermatologa, w zależności od rodzaju zmiany skórnej i preferencji pacjenta.
-
Excision (wycięcie): Polega na chirurgicznym usunięciu zmiany skórnej w całości za pomocą noża chirurgicznego. Ten rodzaj procedury jest często stosowany do usuwania większych zmian skórnych, takich jak znamiona barwnikowe, łagodne guzki czy nowotwory skóry.
-
Cryotherapy (krioterapia): Metoda ta polega na zamrażaniu zmiany skórnej za pomocą ciekłego azotu. Zamarznięta tkanka skóry obumiera i zostaje odrzucona przez organizm. Krioterapia jest często stosowana do usuwania małych brodawek, kurzajek czy łagodnych zmian skórnych.
-
Electrosurgery (elektrokoagulacja): Polega na użyciu prądu elektrycznego do wysuszenia i zniszczenia zmiany skórnej. Ta metoda może być stosowana do usuwania różnych zmian skórnych, takich jak brodawki, znamiona płaskie czy łagodne guzki.
Dermatolodzy mogą często wykonywać zarówno krioterapię, elektrokoagulację. Decyzja o wyborze odpowiedniej metody usuwania zmian skórnych zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj zmiany skórnej, jej wielkość, lokalizacja, oraz preferencje pacjenta.