Poradnia reumatologiczna
Poradnia reumatologiczna specjalizuje się w diagnozowaniu, leczeniu oraz monitorowaniu schorzeń związanych z układem ruchu, w szczególności chorób reumatycznych.
Pacjenci kierowani do poradni reumatologicznej mogą zgłaszać się z różnymi dolegliwościami i problemami zdrowotnymi dotyczącymi układu ruchu, takimi jak:
- Choroby zapalne stawów, np. reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenie stawów kręgosłupa.
- Choroby zwyrodnieniowe stawów, np. artroza.
- Choroby tkanki łącznej, np. toczeń rumieniowaty układowy, zapalenie naczyń.
- Choroby mięśni, np. zapalenie mięśni.
- Zaburzenia układowe, np. choroba Behçeta, zespół Sjögrena.
- Osteoporoza i inne choroby metaboliczne kości.
- Bóle kręgosłupa oraz inne schorzenia kręgosłupa.
Podczas wizyty w poradni reumatologicznej, lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad medyczny, oceniając objawy pacjenta oraz historię choroby. Następnie przeprowadza badanie fizykalne, w tym ocenę stawów, mięśni i innych struktur układu ruchu. W razie potrzeby lekarz może zlecić dodatkowe badania diagnostyczne, takie jak KAPILAROSKOPIA*, badania laboratoryjne (np. oznaczenie wskaźników zapalnych, badanie czynności nerek), badania obrazowe (np. rentgen, rezonans magnetyczny), czy też badania specjalistyczne (np. artroskopia, biopsja).
*Kapilaroskopia jest nieinwazyjną metodą oceny małych naczyń krwionośnych (tzw. kapilar) w obrębie wałów paznokciowych dłoni.
Badanie wykonuje się niewielkim aparatem, jest bezpieczne i bezbolesne, trwa ok. 15-20 minut, opis wydawany jest zaraz po badaniu.
W przebiegu niektórych chorób reumatycznych drobne naczynia w specyficzny sposób zmieniają swój wygląd i w badaniu widoczne są inne charakterystyczne zmiany. Kapilaroskopia służy do diagnostyki wybranych chorób reumatycznych np.: twardziny układowej, zapalenia skórno-mięśniowego, mieszanej choroby tkanki łącznej, tocznia rumieniowatego układowego.
Kapilaroskopia wykorzystywana jest także do diagnostyki zaburzeń ukrwienia dłoni, stóp w tym tzw. objawu Raynauda. Jest to zaburzenie pojawiające się najczęściej pod wpływem zimna lub stresu, które polega na napadowym blednięciu, następnie sinieniu i przekrwieniu palców rąk, stóp, z towarzyszącym nieprzyjemnym drętwieniem i mrowieniem.
Pierwotny objaw Raynauda jest tak naprawdę wadą kosmetyczną; naczynia w kapilaroskopii mają prawidłową budowę, a zaburzenie ma charakter czynnościowy.
Wtórny objaw Raynauda zwykle poprzedza lub towarzyszy chorobom reumatycznym z kręgu tzw. układowych chorób tkanki łącznej wymienionych powyżej. Wtedy obraz naczyń jest nieprawidłowy i zmienny w czasie. Wymaga leczenia choroby zasadniczej.
Na podstawie przeprowadzonej diagnozy, lekarz reumatolog opracowuje plan leczenia, który może obejmować terapię farmakologiczną (np. leki przeciwzapalne, leki immunosupresyjne), terapię rehabilitacyjną, terapię fizyczną, a w niektórych przypadkach konieczne może być leczenie biologiczne lub interwencje chirurgiczne.
Nasi specjaliści reumatologii:
dr Anna Dobrowolska-Wąsowicz
https://medivec.pl/specjalisci/reumatologia/dr-anna-dobrowolska-wasowicz/