USG jamy brzusznej z oceną w kierunku refluksu żołądkowo-przełykowego (GER)

USG jamy brzusznej z oceną w kierunku refluksu żołądkowo-przełykowego (GER)

MEDIVEC Przychodnia Specjalistyczna

USG jamy brzusznej z oceną w kierunku refluksu żołądkowo-przełykowego (GER)

Refluks żołądkowo-przełykowy (GER) definiowany jako cofanie się treści pokarmowej z żołądka do przełyku. W przypadku wystąpienia objawów refluksu i udowodnieniu GER możemy mówić o chorobie refluksowej (GERD). GER powszechnie kojarzony z ulewaniem i tak zwanym uczuciem pieczenia w klatce piersiowej (zgaga).
Jednakże u dzieci może on powodować wiele nietypowych objawów :m.in. płacz i rozdrażnienie, spadek apetytu, wymioty, ulewania, nawracające zapalenia płuc i oskrzeli, świszczący oddech, astma, bóle brzucha i w klatce piersiowej, skurcz oskrzeli i krtani, utrata masy ciała lub słaby jej przyrost, zapalenia gardła, przewlekły kaszel, chrypka i/lub zapalenie krtani, nieprzyjemny oddech, próchnica zębów, bezdechy i/lub bradykardia, zespół nagłej śmierci noworodków.
Dlatego tak istotna jest diagnostyka w kierunku GER. Obecnie jednym z chętniej wykorzystywanych i akceptowanych badań szczególnie u najmłodszych pacjentów jest badanie ultrasonograficzne. Najczęstszymi patologiami które można wykluczyć przy pomocy badania USG jest przerostowe zwężenie odźwiernika, nieprawidłowy zwrot jelit czy też zakażenie układu moczowego. Także brak potwierdzenia obecności refluksu żołądkowo-przełykowego ma dużą wartość diagnostyczną, gdyż zmusza do dalszego poszukiwania przyczyny dolegliwości.

Przejdź do góry strony