Badania USG

thorough custom phd writing service handles from dissertation writing services usa have seen phd dissertation authors who are offering up best rated england dissertation writing services
 • BIOPSJA cienkoigłowa pod kontrolą USG

  Jest badaniem umożliwiającym pobranie materiału cytologicznego z tkanek miękkich takich jak guzki tarczycy, piersi, węzły chłonne czy z zmian w tkankach miękkich o innym charakterze. Badanie wykonywane jest przez patomorfologa i radiologa. Badanie zwykle nie jest bolesne, jednakze może wystąpić dyskomfort w zależności od lokalizacji zmiany. Konieczne jest powiadomienie lekarza wykonującego badanie o przyjmowaniu preparatów przeciwkrzepliwy. W naszej Przychodni czas oczekiwania na wynik to około 7dni. Preparaty ocenia bardzo doświadczony i ceniony patomorfolog dr Jacek Kowalski.

 • USG bioderek

  Badanie wykonuje się między 4-6 tyg. życia, jako badanie przesiewowe wrodzonej dysplazji stawów. Badanie jest niebolesne, ocenia się budowę anatomiczną stawów oraz ich funkcję. Nie wymaga specjalnego przygotowania.

 • USG pachwin w kierunku przepukliny

  Badanie USG jest nieinwazyjną metodą umożliwiającą potwoerdzenie bądź wykluczenie przepukliny pachwinowej, udowej czy też w zakresie powłok jamy brzusznej. Nie wymaga przygotowania.

 • USG prostaty przezbrzuszne z oceną zalegania

  Badanie usg przezbrzusznej pozwala na ocenę wielkości gruczołu krokowego, struktur w przyleganiu – tj. pęcherzyków nasiennych i trójkąta pęcherza moczowego. W badaniu ocenia się też morfologię pęcherza oraz stopień zalegania moczu po mikcji jak pośredni parametr stopnia przerostu gruczołu krokowego. Nie pozwala natomiast na wykluczenie procesu nowotworowego (badaniem z wyboru jest badanie transrektalne TRUS).

 • USG tkanek miękkich

  Badanie USG tkanek miękkich nie wymaga przygotowania. Jest to badanie wykonywane bardzo precyzyjnymi głowicami, w Naszym ośrodki od 12 do 16 MHz . W badaniu można ocenić guzy tkanek miękkich, węzły chłonne, obecność przepuklin, zmian w mięśniach, ognisk endometriozy w bliznach po cięciu cesarskim itp.

 • USG jamy brzusznej

  Badanie USG jamy brzusznej  jest najczęściej wykonywanym badaniem obrazowym wykonywanym u dzieci i dorosłych.  Jest to badanie nieinwazyjne, pozwalające na diagnostykę wielu patologii narządów jamy brzusznej m.in. wątroby, trzustki, nerek, dużych naczyń, narządów miednicy mniejszej. 

  Wskazania

  Badanie USG jamy brzusznej wykonuje się z bardzo wielu powodów. Najczęściej pacjenci zgłaszają się z powodu bólów brzucha, wzdęć, otyłości bądź nadmiernej utraty wagi, a obecnie coraz częściej celem profilaktyki nowotworowej.   Wskazaniem bywają często takze nieprawidłowe wyniki badań laboratoryjnych, bądź źle kontrolująca się choroba podstawowa.

  Przygotowanie do badania

  • Niemowlęta do 2 r.ż. nie wymagają specjalnego przygotowania poza nawodnieniem przed badaniem. 
  • Dzieci między 2 a 6 r.ż. na czczo około 2-4h. Przed badaniem napojone.
  • Dzieci starsze 4h na czczo.
  • Dorośli 6h na czczo. 0,5 h przed badaniem należy wypić 0,5l płynów niegazowanych.
  • Na badanie USG należy się zgłosić z wypełnionym pęcherzem moczowym.

 • USG jamy brzusznej z oceną w kierunku refluksu żołądkowo-przełykowego (GER)

  Refluks żołądkowo-przełykowy (GER) definiowany jako cofanie się treści pokarmowej z żołądka do przełyku. W przypadku wystąpienia objawów refluksu i udowodnieniu GER możemy mówić o chorobie refluksowej (GERD). GER powszechnie kojarzony z ulewaniem i tak zwanym uczuciem pieczenia w klatce piersiowej (zgaga).
  Jednakże u dzieci może on powodować wiele nietypowych objawów :m.in. płacz i rozdrażnienie, spadek apetytu, wymioty, ulewania, nawracające zapalenia płuc i oskrzeli, świszczący oddech, astma, bóle brzucha i w klatce piersiowej, skurcz oskrzeli i krtani, utrata masy ciała lub słaby jej przyrost, zapalenia gardła, przewlekły kaszel, chrypka i/lub zapalenie krtani, nieprzyjemny oddech, próchnica zębów, bezdechy i/lub bradykardia, zespół nagłej śmierci noworodków.
  Dlatego tak istotna jest diagnostyka w kierunku GER. Obecnie jednym z chętniej wykorzystywanych i akceptowanych badań szczególnie u najmłodszych pacjentów jest badanie ultrasonograficzne. Najczęstszymi patologiami które można wykluczyć przy pomocy badania USG jest przerostowe zwężenie odźwiernika, nieprawidłowy zwrot jelit czy też zakażenie układu moczowego. Także brak potwierdzenia obecności refluksu żołądkowo-przełykowego ma dużą wartość diagnostyczną, gdyż zmusza do dalszego poszukiwania przyczyny dolegliwości.

 • USG tarczycy

  Badanie USG jest badaniem z wyboru do oceny miąższu tarczycy. Ocenia się strukturę miąższu, unaczynienie  oraz pod kątem obecności zmian ogniskowych. Badanie to niejednokrotnie jest pierwszym badaniem sugerującym zapalenia autoimmunologiczne tarczycy jak np. chorobę Hashimoto. Stwierdzenie zmian ogniskowych tzw. guzków pozwala na ukierunkowanie dalszego postępowania – biopsja,obserwacja. Pamiętajmy, że badanie USG ocenia morfologię, nie funkcję tarczycy. Dlatego nie wyklucza konieczności oceny poziomu hormonów tarczycowych w surowicy krwi.

 • USG piersi

  Badanie z wyboru u kobiet wieku pokwitaniowym, u których dominuje budowa gruczołowa piersi. Po 30 r.ż. zaleca się wykonywanie badania raz do roku. Badanie jest nieinwazyjne pozwala zobrazować zmiany ogniskowe  łagodne i złośliwe. W wielu  przypadkach jest badaniem wystarczającym do rozpoznania zmian łagodnych takich jak torbiele, gruczolako-włókniaki,

 • USG płuc

  opis

 • USG przezciemiączkowe mózgowia

  opis

 • USG miednicy mniejszej (jajniki, macica)

  opis

 • USG narządów rodnych i gruczołów sutkowych u dziewczynek

  opis

 • USG jąder z oceną dopplerowską

  Badanie USG jąder jest doskonałą metodą do oceny morfologii i ich wielkości. Pozwala na diagnostykę guzów jąder oraz przyczynę ich powiększenia. Jest jednym z podstawowych badań w diagnostyce zaburzeń płodności.

 • USG jąder i gruczołów sutkowych u chłopców

  opis

 • USG węzłów chłonnych

  Badanie usg umożliwia ocenę morfologii powiększonych węzłów chłonnych, celem zróżnicowania przyczyny onkologicznej i infekcyjnej. Pozwala także na wytypowanie węzłów do ewentualnej biopsji cienkoigłowej lub obserwacji. Badanie nie wymaga przygotowania .

 • USG stawów

  opis

 • USG dziecięce

  opis

 • USG Doppler układu tętniczego

  W badaniu ocenia się przepływ w naczyniach, obecność zwężeń, zmian miażdżycowych oraz innych patologii. Można ocenić aortę, tętnice biodrowe, tętnice trzewne takie nerkowe,tętnice domózgowe (szyjne i kręgowe), tętnice i żyły kończyn górnych i dolnych, naczynia wątroby (żyły wątrobowe, żyłę wrotną i tętnicę wątrobową).

 • USG Doppler tętnic szyjnych

  opis

 • USG doppler przezczaszkowy TCCD

  Służy do oceny przepływu krwi w tętnicach bezpośrednio zaopatrujących mózg i wewnątrzmózgowych.

  Ma znaczenie w diagnostyce schorzeń związanych z zaburzeniem krążenia mózgowego, takich jak: udar mózgu, przemijające napady niedokrwienne, zawroty głowy. Może być także pomocne w diagnostyce niektórych przyczyn bólów głowy.

  Badanie bezbolesne, w pełni bezpieczne dla pacjenta, wykonane razem z badaniem tętnic zewnątrzczaszkowych (tętnic szyjnych i kręgowych) pozwala ocenić zaopatrzenie mózgu w krew z sposób nieinwazyjny.

 • USG Doppler tętnic nerkowych

  opis

 • Sonocystografia mikcyjna (SONOCUM)

  opis

Powrót na stronę główną

Menu
×