Kapilaroskopia

Kapilaroskopia

Medivec Przychodnia Specjalistyczna Pruszcz Gdański

Kapilaroskopia

Kapilaroskopia jest nieinwazyjną metodą oceny małych naczyń krwionośnych (tzw. kapilar) w obrębie wałów paznokciowych dłoni.

Badanie wykonuje się niewielkim aparatem, jest bezpieczne i bezbolesne, trwa ok. 15-20 minut, opis wydawany jest zaraz po badaniu.

W przebiegu niektórych chorób reumatycznych drobne naczynia w specyficzny sposób zmieniają swój wygląd i w badaniu widoczne są inne charakterystyczne zmiany. Kapilaroskopia służy do diagnostyki wybranych chorób reumatycznych np.: twardziny układowej, zapalenia skórno-mięśniowego, mieszanej choroby tkanki łącznej, tocznia rumieniowatego układowego.

Kapilaroskopia wykorzystywana jest także do diagnostyki zaburzeń ukrwienia dłoni, stóp w tym tzw. objawu Raynauda. Jest to zaburzenie pojawiające się najczęściej pod wpływem zimna lub stresu, które polega na napadowym blednięciu, następnie sinieniu i przekrwieniu palców rąk, stóp, z towarzyszącym nieprzyjemnym drętwieniem i mrowieniem.

Pierwotny objaw Raynauda jest tak naprawdę wadą kosmetyczną; naczynia w kapilaroskopii mają prawidłową budowę, a zaburzenie ma charakter czynnościowy.

Wtórny objaw Raynauda zwykle poprzedza lub towarzyszy chorobom reumatycznym z kręgu tzw. układowych chorób tkanki łącznej wymienionych powyżej. Wtedy obraz naczyń jest nieprawidłowy i zmienny w czasie. Wymaga leczenia choroby zasadniczej.

Przygotowanie do KAPILAROSKOPII

1.     W obrębie paznokci na 3 tygodnie przed planowanym badaniem nie można wykonywać zabiegów kosmetycznych takich jak: manicure, wycinanie i odsuwanie skórek (można jedynie obcinać paznokcie).

2.     U pacjentek z lakierem hybrydowym kapilaroskopię można wykonać gdy widoczny jest odrost paznokcia tj. po około 3 tygodniach od tego zabiegu kosmetycznego.

3.     W przypadku zwykłego lakieru na paznokciach, należy go delikatnie usunąć zmywaczem około 5-7 dni przed planowanym badaniem.

4.     Przed badaniem (szczególnie w okresie jesienno-zimowym), należy ogrzać ręce do temperatury pokojowej (na wizytę warto zgłosić się 15 minut wcześniej).

5.     Nie należy palić tytoniu, pić mocnej kawy ani alkoholu około 3-4 godziny przed badaniem.

Przejdź do góry strony