Uroflowmetria w ofercie

23 sierpnia 2017

W Naszej Przychodni można wykonać badanie uroflowmetryczne, które pozwala ocenić czynność dolnych dróg moczowych. Jest to nieinwazyjne oceniające funkcję pęcherza moczowego, pozwala na wczesną diagnostykę zaburzeń czynności pęcherza zarówno u dzieci jak i u dorosłych.

Badanie polega na oddaniu moczu do specjalnego urządzenia. Po badaniu pacjent otrzymuje na wydruku wykres strumienia moczu oraz zestawienie najważniejszych parametrów charakteryzujących strumień moczu. Po mikcji oceniana jest ilość zalegającego moczu w pęcherzu przy pomocy badania USG.

Pacjent powinien zgłosić się na badanie z normalnie wypełnionym pęcherzem i z aktualnym dziennikiem mikcji – tabelą zawierającą informacje o ilości wypijanych płynów i ilości oddawanego moczu, odnotowywane przez dwa dni , najlepiej w weekend przed wizytą
( wzór w załączeniu).

Wskazania do uroflometrii:

  • Nawracające zakażenia układu moczowego.
  • Zaburzenia czynności pęcherza w postaci parć naglących, częstego oddawania moczu, rzadkiego oddawania moczu, słabego strumienia moczu, oddawania moczu w porcjach, popuszczania moczu w dzień, moczenia nocnego.
  • Zaburzenia w oddawaniu moczu na skutek uszkodzenia układu nerwowego (pęcherz neurogenny) u pacjentów z umiejętnością samodzielnej mikcji: stany po urazach i operacjach kręgosłupa, inne choroby neurologiczne powodujące nietrzymanie moczu: przepuklina oponowo-rdzeniowa, stwardnienie rozsiane, mózgowe porażenie i inne.
  • Trudności w oddawaniu moczu spowodowane przerostem prostaty (gruczołu krokowego).

Powrót na stronę główną

Menu
×